MUSTAFA ÖZTÜRK - TRT HABER

e-Posta Yazdır PDF
AddThis Social Bookmark Button

“CANDA ÖZÜR OLMAZ”

 “Otistik ve Spastik Engelliler”

Eğitim ve Spor Merkezi

Mustafa ÖZTÜRK

 (505) 779 36 37

mstozturk@hotmail.com

www.mustafaozturk.com.tr

PROJENİN AMACI            :Spastik ve Otistik engellilerin rehabilite (Spor ve Eğitimle) edilerek topluma kazandırılması. Engellilerin kendi ihtiyaçlarını giderecek düzeye ulaşarak, hayatlarını idame ettirebilmesinin sağlanması.

Özel çocuklara özel bir yer yaratmak;

Ailelerimizle birlikte  ekip olarak çıkacağımız bu yolda daha da büyüyerek devam edeceğiz. Özel eğitim gerektiren bireylere en az kısıtlayıcı ortamda, bilimsel yöntemleri kullanarak, uygun fiziki koşullar ve uzman personeliyle, sevgiyi işin içine katarak çalışmalarımız sürdürmek. Bilgi ve yeteneklerimize gönüllüğü ekleyerek başarı çıtasını en yükseğe çıkarmak. Burada sporla eğitim öncelikli hedef olacaktır.

“CANDA ÖZÜR OLMAZ” ı farklı yapan nedir?

 • Ailelerimizi eğitim sürecinin hep içinde tutmamız.
 • Sporla eğitimin birlikte götürülmesi
 • Bilimsel çalışmaların yanında olmamız.
 • Bireysel farlılıkları göz önünde bulundurmamız.
 • Gerçekçi hedeflerle yola çıkmamız.
 • Bireye uygun fiziki şartlarımız.
 • Uygun yöntem ve teknikleri uygulayan uzman personelimiz.

PROJENİN İÇERİĞİ    : Spastik ve Otistik engelliler, tedavisi mümkün olmayan,ancak eğitimle kendi ihtiyaçlarını idame ettirebilen özür gruplarıdır.  Fiziksel yapıları ve biyolojik yaşı ne olursa olsun, zihinsel yaşı 2-5 yaş arasında kalmışözür guruplarıdır ve eğitimleri de buna göre yapılmaktadır. T.C. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gençlik ve Spor müdürlükleri görev alanı içine giren, Eğitim ve spor merkezi olarak hizmet vermektedir.

Merkezimizde yapılacak eğitimin amacı içerik olarak ; Çevresi ve akranlarıyla iletişim kurabilme, özgüven geliştirme, paylaşım,  Hedeflenen amaca ferdi olarak veya  grupla birlikte ulaşma gibi becerileri kazandırmak, kişide  oluşan problem ve davranışları sona erdirmek  veya enaza indirmek.

Yapılacak Eğitim süreci;

BİREYSEL EĞİTİM

Her çocuk için özel hazırlanmış bireysel eğitim programı ile birebir uygulanan eğitim çalışmasıdır. Kurumumuza başlayan her öğrencinin ön değerlendirmesi uzman danışmanı ve eğitimcisi ile birlikte alınır. Çeşitli gelişim testleri ve ölçüt bağımlı ölçü araçları kullanılarak yapılan değerlendirme sonucuna uygun olarak, değerlendirme kurulu ve ailenin görüşleri de alınarak çocuğa uygun bireyselleştirilmiş eğitim hazırlanır.

GRUP EĞİTİMİ

1-Okul  öncesi programı:

Çocuğu bir okul yaşantısına hazırlamak amacıyla yapılan çalışmalar sırasında  dil ve konuşma gelişimini, sosyal gelişim, motor gelişimi,  bilişsel gelişimi desteklemek  amaçlı çalışmalar yapılmaktadır. Bu  hedefleri gerçekleştiren öğrencilerimizin okullara  kaynaştırılması  hedeflenmektedir.

2-Uygulama  programı:

Arkadaşlık kurma ,kavram ve eşleştirme  çalışmaları çeşitli el becerileri  kazanma ,özbakım becerileri ve günlük yaşam becerileri kazanma  çalışmaları yapılarak sosyalleşmeleri hedeflenmiştir.

Özel Eğitimdeki Programlar Nelerdir?

 • Bireysel eğitim
 • Grup Eğitimi
 • Fizyoterapi
 • Dil ve Konuşma Terapisi
 • Davranış Problemi Eğitimi
 • Aile Eğitimi
 • Akademik Becerilere Destek
 • Özbakım Eğitimi
 • Okula Hazırlık
 • Yaratıcı Drama
 • Müzik Terapi
 • Seramik-Resim Çalışmaları
 • Yüzme
 • Yürüyüş ve koşu ile terapi
 • At ve bisikletle terapi çalışmaları
 • Tavuk-ördek ve kaz gibi hayvanlarla yapılan terapi
 • Sosyal Faaliyetleri-
 • Ailelerin görüş ve önerilerinin alınması,eğitim sürecini birlikte kontrol etme seansları

      Kurumumuzdan Kimler Yararlanabilir?

 • SpastikYetersizlik,
 • Otizm,
 • Özel Öğrenme Güçlüğü,
 • Ayrıca Otistik ve Spastik engelli çocuklarını  kısa süreli bırakmak isteyen Aileler için  Etüt sınıfı oluşturulacaktır.

Fiziki Şartlarımız

Merkezimiz de kat sınırlaması yoktur. Ancak, Yatılı kalacaklar için tek kişilik odalar hazırlanacaktır. Yaşam mahallin çevresi, diğer tüm aktivitelerin yapılabilmesine olanak  sağlayabilecek genişlikte bir arazi üzerine yapılamalıdır. Etrafının korunaklı olacak şekilde düzenlenmesi, giriş ve çıkışların kontrol altına alınabildiği bir yer olması gerekmektedir.Katlı bina olması durumunda, her kata ulaşılabilir asansör sistemiyle donatılmış olması gerekmektedir..

 Bunun yanı sıra;

Bireysel terapi odaları, konuşma terapi odaları, grup eğitimi odaları (okulöncesi, ilkokul, uygulama grupları)  Müzik terapi odası, Fizyoterapi salonları, Oyun odası ve çocuk parkı ile hizmet vermekteyiz. Bebek ünitemiz 0-3 yaş öğrencilerimiz için uygun fiziki şartlarla donatılmalıdır.

Her çalışma  ortamında velilerimize kamera sistemi ve gözlem pencereleriyle izleme olanağı sunulacaktır.

Bu sistemle aileler çocuklarının gelişimlerini ilk geldikleri andan itibaren periyodik aralıklarla takip edebilme olanağı bulabileceklerdir.

Görüntüler   kayıt edildiği merkez bilgisayar sistemiyle birlikte aile danışma ünitesindeki televizyon bağlantısıyla seans esnasında birebir izlenebilmektedir. Bu kayıtlar isteyen ailelere  CD lerle verilecektir. Erişebilirlik ve ulaşabilirlik en kısa sürede sağlanacak şekilde veri (bilgi bankası) oluşturulacaktır.

PROJEDE İŞ BİRLİĞİ YAPILACAK KİŞİ VE KURULUŞLAR:

Üniversitelerin Spor akademileri                                     

 Tohum otizm vakfı 

ANOBDER-  Otistik bireyler  Derneği

İSÖM İst. Özürlüler Merkezi,

Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı,

Özel Eğitim Rehabilitasyon ve Rehberlik Genel Müdürlüğü,

İl Milli Eğitim müdürlüğü- (RAM) Rehberlik Araştırma Müdürlüğü

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

“CANDA ÖZÜR OLMAZ” Program kuşağı-Mustafa ÖZTÜRK,

Basın yayın kuruluşları (yazılı ve görsel medya)

PROJENİN SÜRESİ            : Projenin deneme süresi bir yıl olup, üçer aylık periyotlarla yapılan çalışmalar masaya yatırılacaktır. Hedeflenen durum ile varılan noktadaki durum değerlendirmesi yapılarak varsa eksikler giderilecektir. Projenin hedeflenen yere zamanında faydaya dönüşmüş olarak ulaşmasının sağlanması . Denetim mekanizmasının, proje amaçlarının gerçekleşmesinde etkin rol oynaması.Hedeflenen bir yıl sonunda değerlendirme yapılacak,elde edilen performansa göre devam edilecektir.

Programın yaş ağırlığı;

06-40 yaş  arası

Programlar hangi dönemlerde uygulanıyor;

Eğitimi içerikli programlar Yaz ve Kış Dönemi olarak programlanıyor.

Sosyalleşme Eğitimine Destek;

Kafeteryalar
Alış veriş merkezleri
Sinema
Spor Kulüpleri
Yüzme

Kaynaşma Eğitimine Destek;

Otizmli bireyler kazandıkları spor becerileri ile yaşıtları olan diğer bireylerle aynı spor ortamında kaynaştırmaya ve kazanılan becerilerin performansa dönüştürülmesi hedefleniyor
Programın Uygulayacıları

Özel Eğitim mezunu eğitmenler

Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Mezunu Spor Liderleri

Psikiyatrist
Psikolog
Özel Eğitimci
Konuşma Terapisti
Fizyoterapist
Beslenme Uzmanı
Çocuk Gelişim Uzmanı
Sağlık Hekimi

PROJENİN TAHMİNİ MALİYETİ-proforma(tahmini)   :

 

İçerik

Tutar (YTL)

Özel donanımlı servis aracı ( bu araçlar ÖTV ödenmeksizin temin edilebiliyor.)

   25.000.tl

Mutfak demirbaşları

4.000 tl.

 Büro malzemeleri, bilgisayarlar, televizyon (LCD),kameralar e merkezi kontrol sistemi, masa ve  sandalye vs.

40.000 tl.

 Eğitim odaları teşrifatı

10.000 tl.

Yatılı kalacaklar için özel oda tahsisi. Her oda da  iki yatak, tv ve banyo

2.000 x50

Özel Eğitim araç ve Gereçleri

15.000 tl.

Fitnes spor salonu

  12.000.tl

Midilli Atları ve bisikletler (ihtiyaç kadar)

 10.000 tl

Yüzme ve basket oyunu için ilgili yerlerden kiralama usulüyle istifade edilecektir.haftada bir gün

1.000 tl.

 1 idareci, 1 Mdr,yrd. 1.muhasebeci, 1.Halkla ilişkiler, 2. evrak kayıt için personel ve part-time çalışacak eğitimciler ve gönüllüler (öğrenciler) için iki öğrenciye bir öğretmen, şoför, yardımcı hizmetli,masör,spor hocası.(basket ve voleybol hocaları)

30.000 tl.

TOTAL

200.000 tl

NOT: İnşaat ve tadilat masrafları hariçtir.

PROJE İÇİN ÖNERİLEN EN UYGUN YAPI     

İşlevsel ve daha pratik olması nedeniyle şirket kurulması tercih edilmektedir. Ya yeni bir şirket  kurulmalı ya da kurulmuş bir şirket bünyesinde  hizmet vermelidir.

KULLANILACAK KAYNAKLAR

Şirket için ayrılan nakit ve krediler.5378 Sayılı Özürlüler Yasası Hükmü gereği,engeli bireylerin eğitime katkı parası;315.00 tl. ve engelli ailelerinin çocuklarının eğitimi için ayırdıkları bütçe.

HEDEF KİTLE VE BEKLENEN ÇIKTILAR

Eğitim seviyesinde ve sürecindeki ZİHİNSEL VE OTİSTİK engelliler. Bahse konu engellilerin eğitilerek,kendi ihtiyaçlarını giderebilecek düzeye ulaşması.Gelişim gösteren öğrencilerin  kaynaştırma projesi çerçevesinde, ilköğretime gönderilmesi.

PROJENİN SAĞLAYACAĞI FAYDALAR

Toplumun ihmal edilmiş bu mazlum kesimine el uzatarak eğitimli engellilerin toplumda hak ettikleri saygın bir yer edinmesinin sağlanması. Ailelerin acılarını paylaşarak,başarının getirdiği sevince dönüştürmek. Engelli bireylerin eğitilmesinde başarı sağlamak.

PROJENİN  ŞİRKETE SAĞLAYACAĞI FAYDALAR

Zihinsel ve Otistik  engellilere vasıf kazandırılması suretiyle topluma kazandırılmasına katkıda bulunmak. Eğitimli bireyler olarak özürlülerin hayır duaları ve ilgilerini artırmak. Prestij sağlamak. Hizmet karşılığı ücret elde ederek, şirkete  maddi kazanç sağlanması.

PROJENİN TOPLUMA SAĞLAYACAĞI FAYDALAR

Zihinsel ve Otistik  özürlülerin  tüketen bireyler yerine üreten insanlar olmaları, kendilerine olan özgüven kazanmaları. Sağlıklı ve özürlü bireylerin bir arada bulunması bir bütünün parçaları olduklarını hissedebilmeleri, öğrenme olgusunu tanımaları ve paylaşım.

Sportizm Spor ile Yaşam Programı                                                           

Bu programda; otizmli bireyler, gün boyunca disiplinli uzman spor liderleri tarafından yapılandırılmış düzenli, planlı sportizm programlarının içinde tutulur. Bireylerin bu düzen dışına çıkmasına izin verilmez.

Haftanın 5 günü ( günde 8 saat haftada 40 saat ) sportizm programları uygulanır.

Program süresi içinde bireylerin obsesif ve stereotipik yaşamasına fırsat verilmiyor.

Kısacası bireylerin dış dünya ile bağlantı içinde tutulması sağlanıyor. Sportizm programları alanında uzman pediatrik guruplar tarafından desteklenmektedir

Sportizm Spor ile Yaşam Programları;

Yaşam becerileri destek programı

Temel spor becerileri

Akademik beceriler destek eğitim programı

Motorik özelliklerin gelişim programı

Konuşma terapi destek programı

Sportif beceriler

Sosyal beceriler destek programı

KIŞ SPOR DÖNEMİ    01.EKİM.2009 - 01.HAZİRAN.2010 tarihleri arasında

YAZ SPOR DÖNEMİ   01.HAZİRAN.2010 - 15.EYLÜL.2010 tarihleri arasında

Programda uygulanan beceri ve aktiviteler;

Temel Beceri Eğitimi
Temel Koordinatif beceriler

Fitness
Kardio-vasküler gelişim egzersizler
Core Egzersizler
Motorik özelliklerin gelişim egzersizler
Stretching

Özel Spor Beceri Eğitimi

Bisiklet
Masa Tenisi
Tenis

Yüzme ( Yaz Dönemi )

Sportif Beceri Eğitimi
Futbol
Basketbol
Voleybol

Masa tenisi
Sosyalleşme Eğitimine Destek

Kafeteryalar
Alış veriş merkezleri
Sinema
Spor Kulüpleri

Kaynaşma Eğitimine Destek

Otizmli bireyler kazandıkları spor becerileri ile yaşıtları olan diğer bireylerle aynı spor ortamında kaynaştırmaya ve kazanılan becerilerin performansa dönüştürülmesi hedefleniyor

Programın Uygulayacıları

Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu Mezunu Spor Liderleri
Sportizm Work Shop Otizm ve Spor Eğitimi almış hocalar.

Kurumumuzdan Kimler Yararlanabilir?

 • Zihinsel Yetersizlik,
 • Otizm,
 • Yaygın Gelişimsel Bozukluk,
 • CP,
 • Dikkat Eksikliği , hiperaktivite bozukluğu,
 • Down Sendromu,
 • Özel Öğrenme Güçlüğü,
 • Mental Reterdasyon tanıları almış ve
 • Okul uyum problemi,
 • Okul başarısızlığı,
 • Davranış bozukluğu olan çocuklarla çalışırız.

“CANDA ÖZÜR OLMAZ” Özel Eğitimdeki Programlar Nelerdir?

 • Bireysel eğitim
 • Grup Eğitimi
 • Fizyoterapi
 • Dil ve Konuşma Terapisi
 • Davranış Problemi Eğitimi
 • Aile Eğitimi
 • Akademik Becerilere Destek
 • Özbakım Eğitimi
 • 0-3 Bebek Ünitesi
 • Okula Hazırlık
 • Yaratıcı Drama
 • Müzik Terapi
 • Seramik-Resim Çalışmaları
 • Hipoterapi Programı
 • Yüzme
 • Sosyal Faaliyetleri

BİREYSEL EĞİTİM

Her çocuk için özel hazırlanmış bireysel eğitim programı ile birebir uygulanan eğitim çalışmasıdır. Kurumumuza başlayan her öğrencinin ön değerlendirmesi uzman danışmanı ve eğitimcisi ile birlikte alınır. Çeşitli gelişim testleri ve ölçüt bağımlı ölçü araçları kullanılarak yapılan değerlendirme sonucuna uygun olarak, değerlendirme kurulu ve ailenin görüşleri de alınarak çocuğa uygun bireyselleştirilmiş eğitim hazırlanır.

GRUP EĞİTİMİ

Çevresi ve akranlarıyla iletişim kurabilme, özgüven geliştirme, paylaşım,
Hedeflenen amaca grupla birlikte ulaşma gibi becerileri kazandırmak, grupta oluşan problem davranışları sona erdirmek amacıyla yapılan eğitim çalışmasıdır.

1-Okul  öncesi programı:


Çocuğu bir okul yaşantısına hazırlamak amacıyla yapılan çalışmalar sırasında  dil ve konuşma gelişimini, sosyal gelişim, motor gelişimi,  bilişsel gelişimi desteklemek  amaçlı çalışmalar yapılmaktadır. Bu  hedefleri gerçekleştiren öğrencilerimizin okullara  kaynaştırılması 

hedeflenmektedir.,

2-İlkokul  programı:

Akademik becerileri öğrenmeye hazır olan çocuklarımız için oluşturulmuş  5-8 kişilik gruplar halinde planlanmış belirli bir müfredatın takip edildiği çalışmalardır.

3-Uygulama  programı:


Arkadaşlık kurma ,kavram ve eşleştirme  çalışmaları çeşitli el becerileri  kazanma ,öz bakım becerileri ve günlük yaşam becerileri kazanma  çalışmaları yapılarak sosyalleşmeleri hedeflenmiştir.

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON(FİZYOTERAPİ) ÜNİTESİ

Fizyoterapi eğitimi alması kararlaştırılmış, her çocuğa fizyoterapist tarafından yapılan değerlendirme ile uygun tedavi programı belirlenir. Fizyoterapist seansları ve aile eğitimi program birlikte uygulanır. Daha sonra yapılacak aylık, 6 aylık, yıllık değerlendirmeler ile gelişim takip edilir ve tedavi programı yenilenir.

Yaman Rehabiltasyon Merkezi’nde fizyoterapi tedavi programı en son teknikler ve alanında uzman çocuk fizyoterapistleri tarafından verilmektedir.

Merkezimizde Çocuk Fizyoterapisti tarafından değerlendirilen engelliler, terapi programına alınır. Amaç, engelliye mümkün olduğunca bağımsızlık kazandırmaktır.

Engellinin durumuna göre; Anormal postür bozukluklarını değiştirmek ve bunlardan kaynaklanan sekonder problemleri çözmek, istemsiz kasılmalara engel olmak, zayıf olan kaslardaki hareket potansiyelini arttırmak, normal gelişim eğrileri doğrultusunda en önemli hareket paternlerini yerleştirerek, mevcut fiziksel kapasiteyi arttırmak, denge ve koordinasyonu geliştirmek, bedeni yetersizlikleri uygun yardımcı aletlerle desteklemek, günlük yaşam aktivitelerinde ve kendine bakımda, engelliyi mümkün olan en üst bağımsızlık seviyesine ulaştırmak hedefimizdir.

DİL VE KONUŞMA TERAPİSİ

Artükülasyon –eklemleme, konuşma bozukluğu, gecikmiş konuşma gibi dil ve konuşma problemi yaşayan çocuklarımıza uygulanan konuşma terapisti ve eğitimcisi ile yürütülen bireysel eğitimdir.

DAVRANIŞ PROBLEMİ EĞİTİMİ

Uygulamalı Davranış Analizi ve Davranışçı Yaklaşım ilkelerine göre belirlenen problem davranış Uygun Davranış Değiştirme teknikleri ile sona erdirilmektedir.

DUYUSAL ENTEGRASYON PROGRAMI

Duyusal entegrasyon yolu ile beden algısı,uygun uyaranların seçimi,vücudun uygun hareket etme becerileri gelişir.Duyu bütünlemesi bozukluğu (Otizm,Yaygın Gelişimsel Bozukluk,…)olan çocuklarımız yapılan değerlendirme sonunda problemi olan alan belirlenerek bu probleme yönelik bir terapi programı planlanır.

AİLE EĞİTİMİ                      

Özel eğitimde ailenin rolü unutulmayarak kurumumuzda aile paylaşım toplantıları, veli eğitim seminerleri, bireysel aile görüşmeleri tecrübeli ve yetişmiş personelimizle sürdürülmektedir Amacı ailelerin çocuklarının ihtiyaçları ve özellikleri konusunda bilgilendirilmeleri, kendilerine ve çocuklarına olumlu bakış açısı kazanabilmeleri, şimdi ve gelecekte kendileri ve çocukları için uygun hedefler tespit edebilmeleridir.

AKADEMİK BECERİLERE DESTEK

Okul becerilerine destek amacıyla okuma-yazma ve matematik becerilerinde çocuklarımızın düzeylerine uygun bireyselleştirilmiş programlarla amaçlar gerçekleştirilir.

ÖZBAKIM EĞİTİMİ                            

Günlük yaşam becerilerini kazandırarak çocuklarımızın kendi kendine yetebilir duruma gelmeleri  amaçlanmaktadır.

OKULA HAZIRLIK

Kurumumuzda çocuklarımızın belirlenen hedefleri gerçekleştirerek kreş, anaokulu ve ilköğretime hazırlanmaları ve diğer çocuklarla entegre olmaları amaçlanır. Kaynaştırma programında çocuklarımızın düzenli takibi yapılır.

YARATICI DRAMA

Kendini ifade edebilme, çevresinin farkına varabilme, özgüven geliştirebilme amaçlarını gerçekleştirmek için uygulanan bir etkinliktir.

MÜZİK TERAPİ

Çocuğumuzu evrensel bir dilde ortak bir öznede buluşturmak, iletişim becerisini geliştirmek amacıyla müzik duygusu geliştirilir.

SERAMİK – RESİM ÇALIŞMALARI

Duyuşsal alan gelişimlerine katkı sağlamak, el-göz koordinasyonu geliştirmek, dikkatini yoğunlaştırabilme, küçük kas becerilerini geliştirmek için konusunda deneyimli branş öğretmenleriyle uygulanan faaliyetlerdir.
Grupla yapılan resim-seramik faaliyetlerinde çocuklarımız, ortaklaşa bir ürün ortaya koymanın mutluluğunu da paylaşırlar.

HİPOTERAPİ PROGRAMI

‘Hipo Terapi’,eğitimli atları kullanarak gerçekleştirilen ve özel çocuklarımıza duyuşsal –psiko motor-sosyal iletişim becerilerinde olumlu katkılar sağlayan ve günden güne yaygınlaşan bir terapi şeklidir.
Çocuklarımızın:

 • El-göz koordinasyonunu desteklemek,
 • Büyük-küçük kas gelişimini desteklemek,
 • Kas kuvvetini arttırmak,
 • Spasiteyi azaltmak,
 • Denge kontrolünü sağlamak,
 • Doğru duruş pozisyonu kazandırmak,
 • Özgüven duygusunu geliştirmek,
 • Dikkatini yoğunlaştırmak amaçlanmaktadır,

YÜZME

Çocuklarımızın fiziksel ve sosyal gelişimlerini desteklemek, özgüvenlerini arttırmak ve enerjilerini doğru bir biçimde yönlendirmek amacı ile uzman eğitimcilerle yaptığımız bir faaliyettir.

SOSYAL FAALİYETLER

Periyodik olarak düzenlenen doğum günü partileri, çocuk bayramı kutlamaları, yılbaşı partileri,bahar bayramı,çeşitli geziler ve velilerimizle yaptığımız geleneksel pikniklerimizle güzel günleri paylaşıyoruz.Arkadaş ve öğretmenleri ile doğum günlerini kutlayarak kendilerini özel hissettiriyor,her baharın gelişini velilerimizin,öğrenci ve eğitimcilerimizin yoğun katılımları ile gerçekleştirdiğimiz pikniklerle karşılıyor,periyodik aralıklarla yaptığımız tarihi ve kültürel gezilerle çocuklarımızın sosyalleşmesine katkı sağlıyoruz.
Onlar sahnede drama, müzik

 

SİTE İÇİ ARAMA..